שאלה של משתתפת באחת הסדנאות – "יש לי בעיה נוראית – מה לעשות שיש לי המון רעיונות לכתיבת הספר שלי, אבל הם  בכיוונים שונים?" במה להתמקד?"

אכן בעיה, ולמרות שעל פניו נראה שריבוי רעיונות קל יותר לפתרון מאשר מחסור ברעיונות, האמת היא שלאנשים שמוצפים ברעיונות קשה מאוד להתמקד ולהתקדם, והתסכול שנובע מכך אינו פחות מזה של חסרי הרעיונות.

גרף - השפעת רעיונות חדשים על הצלחת הספר

הצלחת הספר מושפעת ממספר הרעיונות שבו

יש סיבות שונות לקושי לבחור ברעיון אחד להתמקד בו. למשל:

  • תפיסה לפיה אנחנו צריכים לנסות לתת לכל אחד את מה שהוא צריך. כתבתי על זה פעם במקום אחר בפוסט שקראתי לו "אשליית המספרים הגדולים", על אלו שחושבים שכשהם מכוונים להמון מטרות בו זמנית הם מבטיחים לעצמם שיפגעו במשהו. בפועל קורה הפוך. מאבדים ריכוז ולא מצליחים לפגוע בשום דבר. זה משהו שצריך פשוט להבין את הטעות שבו, ולהתעקש עם עצמך להגיע לבחירה.
  • קושי לבחור בין עיקר לטפל עבור הקוראים שלנו. אנחנו יודעים כל כך הרבה יותר מהם, עד שקשה לנו לפעמים לשפוט מה באמת חשוב. הפתרון לזה הוא לנסות לחשוב כמו אחד הקוראים שלנו, להבין באיזה מצב הוא נמצא, ומה באמת חשוב עבורו. הוא לא צריך ולא רוצה את כל המומחיות שלנו. אילו רצה את כל הידע  שלנו, היה בוחר להתמחות בחייו באותו נושא כמונו. אבל הוא לא עשה זאת. כל מה שהוא רוצה מאתנו זה את התשובה לבעיה שמציקה לו כרגע. אז – מה הבעיות שמציקות לקוראים שלך?
  • שנאת הפסדים. יש לנו כל כך הרבה רעיונות טובים שאנחנו מתקשים לוותר עליהם. אנחנו מרגישים שנפסיד משהו אם לא נכתוב גם על זה. הבעיה היא לא רק שלא נצליח לכתוב שום דבר עד הסוף, גם אם נצליח להוציא תחת ידנו משהו, זה יבלבל לחלוטין את הקוראים שלנו, שלא יבינו מאיפה נחתו עליהם 3 שנות התמחות בוקרדון בלו, כשכל מה שהם רצו זה מרשם לחמין לשבת.
  • הנושא באמת מורכב, וצריך לכסות הרבה מידע כדי להקיף את כולו. גם אז, לא נכון להכניס הכל לספר אחד, אלא לפצל את החומר למספר ספרים.

התוצאה המעשית של כניעה לגודש הרעיונות היא לא רק בקושי להתמקד ולכתוב, אלא בעיקר בכך שהתוצאה היא משהו שאף אחד לא ירצה לקרוא, אף אחד לא ילהב ממנו אם קנה, לא ימליץ עליו לחברים ולא יתן אותו מתנה לאף אחד אחר. ואם הגענו למצב כזה, הרי שכל מה שעשינו היה להזיק ליערות הגשם, לבזבז כסף וזמן, ולא נשכה ביתרונות שספר מצליח אמור לתת לנו. אז גם אם קשה – פשוט חיוני לחלוטין להתמקד.

על מה להתמקד? – בפוסט הבא

כתיבת תגובה