בסוף הסדנה "צריך חללית" השאירו לי מספר שאלות שלא היה זמן לענות עליהן במהלך הסדנה. אחת מהן היא שאלה אותי אורנה והיא זו המופיעה בכותרת הפוסט הזה – מה ההבדל בין ספר מקצועי לספר ילדים?

ובכן, ראשית אני רוצה לסייג את התשובה שלי ולומר שאינני מחזיק את עצמי מומחה להוצאת ספרי ילדים. אמנם כתבתי כמה סיפורי ילדים שזכו לאהדה רבה, ואחד מהם גם תורגם לאנגלית ויצא כספר דיגיטלי באמזון (עם אפשרות לרכוש אותו בדפוס דרך Createspace), אבל זה אינו תחום שבו עסקתי במידה משמעותית. בנוסף, זו טעות להתחייס לספרי ילדים כאל ז'אנר יחיד. יש הבדלים תהומיים בין הגילאים השונים.

ועדיין, מאחר ואני בקשר עם לא מעט מחברים שכתבו והפיצו ספרי ילדים, יש לי מושג לא רע על העניין. ככלל, אני סבור שהעקרונות הבסיסיים הם אותם העקרונות, אך היישום שונה מהותית. לדעתי ההבדלים הבאים הם המהותיים יותר, לא בהכרח בסדר הזה:

1. הסיפוריות. אני חושב שגם ספר מקצועי צריך להכיל סיפור או סיפורים טובים, אבל בספר ילדים (כמו גם ברומן) הסיפור הוא לב העניין. צריך סיפור טוב, צריך סיפור שמתאים לקהל הילדים עבורו כותבים. והעיקר – סיפור שגורם להם הנאה. רוב הדוגמאות שאני ראיתי למחברים שניסו לכתוב ספרי ילדים דידקטיים היו עלובות ועצובות. הספרים שהוציאו תחת ידם פשוט לא היו טובים במיוחד. כל ניסיון להכפיף את הסיפוריות לאג'נדה הוא מסוכן ורובם נגמרים רע.
בנוסף, אני מודע לכך שגם כתיבה יצירתית להיעשות בצורה סדורה ומחושבת, אך בניגוד לכתיבת ספר מקצועי שאותו ניתן לייצר באופן אנליטי ומחושב כמעט לגמרי, בעשייה האמנותית היצירתית יש עדיין מסתורין שלא ניתן להציב את כולו בנוסחה או בתהליך מכני של עבודה.

כריכת הספר

"הפינה החסרה" – הסיפור הראשון בסדרת סיפורי שמנדריק הגמד

2.הויזו'אל. במיוחד בגילאים שמתחת לגיל בית הספר, אך גם לאחריו, יש חשיבות אדירה להיבטים הויזואליים של הספר. בספר ילדים עבודת המאייר חשובה להצלחת הספר לא פחות, ולעתים קרובות יותר, מאשר עבודת המחבר. בימינו הספרים הטובים מכילים איורים ברמה גבוהה ביותר, וכל דבר פחות מכך מפחית את סיכויי ההצלחה של הספר.

3. מכאן נגזרים גם היבטים טכניים – אורך הספר, הפורמט, סוג הנייר, אופי ההפקה – כל אלו עשויים להיות מורכבים יותר בספר ילדים מאשר בספר מקצועי, והם עלולים ליצור מצב שבו ספר ילדים קצר יחסית עשוי להיות יקר מספר מקצועי גדול בהרבה.

4. מצד התמחור, המצב דווקא הפוך. איש מקצוע לא יהסס יותר מדי לרכוש ספר מקצועי שנתפס אצלו מועיל, מפני שהוא מתייחס אליו כאל השקעה ולא כאל הוצאה. בכל מקרה הוא מקזז את ההוצאה לצרכי מס. ספרי ילדים צריכים להתחרות בסעיפי ההוצאה מול מתנות ופריטי חובה (Necessities) כבגדים. לכן לא ניתן לתמחר ספרי ילדים ברמה גבוהה מדי.
מצב זה הופך ספרי ילדים דיגיטליים למושכים במיוחד עבור המחבר, שכך נחסכות הוצאות ההפקה בדפוס. יש בהחלט הצלחה לספרי ילדים דיגיטליים, והיא תלך ותגדל בעתיד ככל שתתרחב תפוצת מכשירי הטאבלט. ועדיין, יש בחווית קריאת הספר המודפס משהו שאינו ניתן להעברה מלאה לדיגיטל. מבוגרים מעירים על כך לא אחת, וגם ילדים מושפעים מכך אף שאינם בהכרח מודעים לסיבה להעדפת הספר המודפס.

5. השיווק של ספר ילדים כולל מורכבות נוספת שאינה קיימת בספרות מקצועית. ספר מקצועי פונה לקהל מסויים אשר, אם נצליח להגיע אליו ולהעביר לו מסר שיווקי אפקטיבי, צפוי לרכוש את הספר. אבל ילדים אינם רוכשים ספרים. מי שרוכש את הספר הם מבוגרים – בדרך כלל ההורים. לכן תכנון הספר ומהלכי השיווק שלו צריכים להביא בחשבון את הצורך לספק בו זמנית שתי אוכלוסיות שונות מהותית בצרכים ובתפיסות שלהן את הספר.

מה שאינו שונה, לטעמי, הם העקרונות שבבסיס התהליך:

  • לדעת, לפני שמתחילים לכתוב, עבור מי הספר נכתב, ומה הוא אמור לתת לקורא
  • לכתוב מתוך שילוב של כלל מה שיש בך, ולא רק מיקוד צר בתחום אחד.
  • לתכנן את הכתיבה מראש, לבנות את השלד של הסיפור ולהרחיב אותו.
  • לתכנן מראש את בניית המומנטום והשקת הספר ולייצר עניין ובאז לקראת היציאה לאור
  • לדעת מה המטרה של הספר בהיבט האישי שלי כמחבר. האם אני רק רוצה להנות או לספר סיפור למי שמוכן להקשיב? האם אני מחפש הכנסות? דברים אחרים? מה? איך הכל משתלב?

והעיקר, גם בכתיבת ספר ילדים, ואולי במיוחד בכתיבת ספר ילדים, חשוב מאוד לקבל משוב אוביקטיבי ורלוונטי לאורך כל הדרך ולהשתמש בעורך מקצועי ובעל ניסיון. גם בעניין זה יש עם מי להתייעץ וממי לקבל עזרה  – רק במקרה זה אני לא האיש.

מצד שני, אם אתם מעוניינים דווקא בכתיבה והוצאה לאור של ספר מקצועי מצליח, הסדנה "צריך חללית" מוצעת שוב בקרוב, וזו תהיה הפעם האחרונה עד בוא הקייץ. לפרטים ולהצטרפות – לחצו על הקישור. 

תמונה של חללית על רקע כוכבים. החללית היא סכימטית במודל החללית לתכנון וכתיבה של ספר מקצועי מצליח.

מודל החללית לתכנון וכתיבה של ספר מקצועי מצליח.

כתיבת תגובה